Humans of DoDo – Michelle Losekoot

14. června 2019

Jsi na volné noze – jak funguješ v rámci dne? Držíš každý den pravidelný rytmus, nebo co den, to jiné dobrodružství?
Mé dny jsou rozdělené na schůzkovací, školící a pracovní. Pevný režim mají jen ty pracovní, které jsou určené k soustředěné práci. Vstávám kolem 6:00, pracuju od 7:30 do 13:00, pak mám volno, a pak pracuju od 16:00 do 19:00. Někdy s těmi časy sice musím trochu šoupnout, nicméně délky bloků jsou většinou zachovány.

Tvé oblíbené rituály? Máš nějaké?
Mám ráda pomalá rána. Ve sprše většinou naposlouchávám nová cédéčka, pak dělám velkou teplou snídani, u které poslouchám podcasty nebo sleduju své oblíbené online pořady / kanály. Pak jdeme společně snídat, venčit psa, uklidit. Teprve pak si sedám k práci.
Další milý rituál je, že snídáme, obědváme i večeříme společně a většinou si tedy třikrát denně vaříme.
A v neposlední řadě jsem nadšený zastánce powernapů, tedy krátkého spánku během dne. V pracovní den si chodím odpoledne pravidelně na chvilku lehnout.

Daří se ti kloubit práci a osobní život?
Moje babička by rozhodně řekla, že nedaří, protože je mi přes 30 a nemám tři děti. 🙂
Každý máme asi jiná měřítka, kolik času a energie chceme věnovat čemu. Je pravda, že se neřídím víkendy, svátky a počty odpracovaných hodin. Většinu času pracuju podle množství energie, které mám. Dny, ve kterých si to nemohu dovolit, se snažím opečovat následně.

Nejoblíbenější část dne?
Ráno. Miluju brzo vstávat a odbavit nejdůležitější priority na ten daný den.

Která kniha tě zásadně ovlivnila?
Ovlivnilo mě jich desítky! Nejvíc asi knihy Nedostatečný pocit vlastní hodnoty od Heinz-Peter Röhra a nebo Temné noci duše od Thomase Moora.

Co ty a delegování? Umíš, nebo máš pocit, že vše nejlíp zařídíš sama?
Myslím si, že bez delegování se člověk daleko nedostane. Utkvělá představa, že nikdo nic neudělá lépe než vy, je jen součástí role oběti a sebedramatizace, díky které si získáváte lacinou pozornost (lítost, soucit) ostatních.
Taky je možné, že prostě jen neumíte najít ty správné lidi / službu.
Využívám pravidelně klasické služby jako DoDo, Rohlik.cz, Damejidlo nebo Lidská síla, venčení psa a pak takové méně klasické jako rešeršistu, nákupčí letenek atd.

Máš nějaký zaručený návod, jak zvládat dnešní rychlé životní tempo? Jak na timemanagment? Tipy, triky, lifehacky, které používáš?
S lifehacky na lepší timemanagement je to složité. Lidé je totiž nepoužívají na to, aby měli více volného času, ale na to, aby mohli více pracovat. 🙂 Takže v momentě, kdy vám začne nějaký lifehack nebo trik fungovat, naberete si akorát víc práce. Což je cesta do pekel.
Všichni shání nástroje, appky, lifehacky a triky, ale pokud vás něco nebaví a nechcete to doopravdy dělat, žádná appka vám v tom nepomůže. Motivace je vyčerpatelný zdroj.
Já třeba jedu inbox zero a digitální TODO list (Things), ale vlastně na mě daleko lépe fungují úplně primitivní věci: brzy vstávej, vše si piš, dodržuj TODO list, odpočívej, hodně čti, spi 8 hodin denně, nastav si priority, jez skutečné potraviny a dobře si rozmysli, než vezmeš další projekt. Ale na každého funguje něco jiného.

Co pro tebe znamená volný čas?
Volný čas je pro mne taková vzácná časová bublina, ve které si můžu dělat úplně cokoliv mne napadne. Většinou ji ale využívám k velmi nudným věcem: čtení, spaní a schůzkám s přáteli.

Kdybys měla každý den hodinu navíc, jak bys jí využila?
Chtěla bych si každý den vybrat, co přesně s ní budu dělat.

Jak si se dozvěděla o DoDo? Pamatuješ si svojí první objednávku?
Používám DoDo už skoro tři roky, myslím, že poprvé mě kurýr zachránil s donáškou věcí na školení jaknasite.cz.

Pomáhá ti DoDo v podnikání?
Ano, velmi. Jak v podnikání, tak v soukromí. Shání mi věci na jaknasite.cz, jezdí za mě do IKEA, shání vyprodané knížky, vyzvedávají léky u veterináře, vozí mi jídlo, převáží věci, které mi taxík nevezme, vyzvedávali dárky k Vánocům, sháněli modrý podvazek pro nevěstu, dárek pro dceru kamarádky a tak dále. Prostě mi ušetřili moře času.

Co tě na DoDo baví?
Asi ten iluzorní pocit, že nejsem na věci sama. Že nemusím mít jazyk na vestě a rýt držkou v zemi. Baví mě učit se “dovolit si některé věci nedělat”. Protože já jsem vyrostla v prostředí, ve kterém byla míra vaší zaneprázdněnosti a únavy známkou toho, jak moc jste pracovitý, úspěšný a hodný člověk. Trvalo mi dlouhou dobu přijít na to, že je to úplně naopak.

Dobrý den je když…
máš dostatek času na sebe, svou rodinu a své přátele. Nebo když si zlepšíš karmu. 🙂

Máte ještě chvilku na čtení?

  • Humans of DoDo – Daniel Gamrot

    Kým vlastně jste Danieli? Co by o vás měli vědět ti, kteří o vás třeba ještě neslyšeli? Hlavně manžel, táta, syn, bratr… Ale asi Vás zajímá ta profesní stránka. Jsem trenér osobní produktivity. Většinu pracovního času pomáhám lidem soustředit se na priority, organizovat si práci, pustit se do správného úkolu ve správný čas. A to […]

  • Stýskání dětí na táboře

    K letním prázdninám neodmyslitelně patří dětské letní tábory. Pro děti skvělé vyžití, naučí se spoustu nových dovedností, užijí si zábavu s vrstevníky a najdou nové kamarády. Co ale jde s tábory také bohužel ruku v ruce je stýskání. U malých děti často dojde i na slzičky a je pro ně důležité vědět, že jste na […]

  • DoDo balí na dovolenou!

    Je to tu! Zasloužená dovolená, konečně! Ale co si sbalit? Jak na nic nezapomenout? DoDo poradí! A pokud balíte na poslední chvíli a něco vám chybí – napište DoDovi a my vše ihned zařídíme, dokoupíme a doručíme kam bude třeba! Co nejčastěji zapomínáme doma?  ○ Cestovní pas – ať vaše dovolená neskončí dřív než začala! […]

Sledujteobjednávejte DoDo přes sociální sítě: